Možná i vy jste jedním z mnoha rodičů, kteří jsou nuceni pohlížet na své děti, jak neustále sedí u mobilu a hrají možné i nemožné hry. A možná i vy byste na tom rádi něco změnili. Jak tedy ratolestem něžně vysvětlit, že strávit víkend na mobilu není vůbec ideální?
Proč vlastně hraje?
Prvním krokem je vždy zjištění aktuálního stavu. Zkuste se tedy svého dítka opatrně zeptat, co ho k hraní her přivedlo, co ho na nich baví a třeba i to, jak vnímá, kolik času hraním her na mobilu tráví. Pak můžete přidat svůj osobní názor a pohled, aby dítě vidělo obě strany mince. Dejte si však pozor, velmi důležitá je forma, jakou s dítětem budete komunikovat. Vyhněte se veškerému poučování. Pokud na dítě spustíte nekonečný emočně procítěný seznam důvodů, proč vůbec nechápete, jak dítě může něco takového dělat, nepočítejte s žádným výsledkem. Dítě je sice menší, ale pořád má svůj názor a pokud ho budete násilně přesvědčovat o správnosti toho svého, uzamkne se a nebude vás brát vážně. A vězte, že ani děti nedělají nic bezdůvodně. Proto s nimi mluvte upřímně, ale jemně, vždy jim dejte prostor k vyjádření. Možná po jedné nebo dvou takových diskuzích zjistíte, že i když se vám hra příliš nelíbí, dítě si třeba díky mezinárodní komunikaci mezi hráči cvičí angličtinu nebo že hraním některých her se rozvíjí logické a krizové smýšlení.
Co dál?
Dá se předpokládat, že i když s dítětem budete konzultovat důvody hraní, nepřestane je jen tak hrát. V takovém případě je na řadě další debata, tentokrát o tom, kolik času bude dítě hraním na mobilu trávit. Postupujte stejně jako u předchozích rozhovorů, navrhněte dítěti časový limit podle svého uvážení, nechte dítě, aby udělalo to stejné, potom zvolte kompromis. Jestli je kompromis opravdu kompromisem poznáte podle toho, že ho dítě bude dodržovat.
Mám kompromis. Ale pořád hraje!
Jistě vám neuniklo, že ani stanovením pevných hranic nezamezíte tomu, aby dítě na mobilu hrálo hry. Důležité je uvědomit si, že konzultováním situace (důvody, klady, zápory) a stanovením hranic tak, aby to bylo přijatelné pro obě strany, jste udělali ze své strany maximum. Nyní nastupuje ta náročnější část, kdy jako rodiče budete muset vyčkávat. Přiznat si, že děti dnešní generace se bez mobilu v ruce neobejdou, a přijmout to. Pokud dítě necháte si „herní“ etapou projít s vědomím, že jste dítěti jako rodič předali svůj zdravý názor a udělali jste maximum, vězte, že z toho postupně vyroste.